Поврзи се

Македонија

Некоординирани институции, децата во опасност – учениците од „Димитар Миладинов“ од денеска во изолација

Published

on

Учениците кои одржаа час со заразениот наставник во ОУ „Димитар Миладинов“ во о.Центар, од денеска наставата ќе ја следат онлајн.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Во школскиот двор ги видовме само децата кои немале час со заразениот наставник. Како што дознавме од родителите и Раководството на училиштето, децата кои одржале час со заразениот наставник в четврток и петок, ќе бидат во изолација две недели-вели репотерката на ТВ21.

Но, зошто било дозволено децата да дојдат на училиште в понеделник и вторник, кога в недела се дозна дека наставникот е позитивен на коронавирус? Од Центарот за јавно здравје велат дека официјално не добиле известување дека наставникот е заразен, па затоа децата вчера следеле настава со физичко присуство. Од Раководството на училиштето одбиваат да дадат изјава, иако негираат дека информациите се пренесени со задоцнување. Велат дека вчера дознале од наставникот дека е позитивен.  

Родителите вчера се пожалија дека не биле вклучени во епидемиолошката анкета. Од Центарот за јавно здравје, велат дека со анкетирањето на сите родители би се отежнал уште повеќе процесот. Директорот на ИЈЗ со објаснување:

-Во текот на епидемиолошките анкети се прашува: случајот кој е позитивен на Ковид-19 и сите контакти. Ова подразбира дека освен раководителите на училиштата и наставниците, се прашуваат дека се прашуваат и роднините и родителите.-рече Мемети.

Иако учениците ниту денеска не го добиле решението за изолација, сепак во следните две недели наставата ќе ја следат во онлајн формат. Ова важи за децата кои имале час по физичко в четврток и петок, додека учениците кои одржале час в понеделник, во изолација ќе останат 10 дена.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

Двајца пратеници од СДСМ и еден од ДУИ поднесоа оставки!

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com