Поврзи се

Македонија

Нема нови случаи на Антракс – молкот на АХВ овозможи ВМРО-ДПМНЕ да создаде паника

Published

on

Нема нови случаи на заболени од болеста антракс кај животните, а не е регистрирана ниту кај луѓето. По четири години, болеста е регистрирана во стадо овци во кичевското село Долно Строгомиште. Резултатите за заразени животни излегоа пред 5 дена, но беа објавени дури вчера. Од Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека сметале оти не е неопходно да споделат вакви информации со граѓаните, и покрај тоа што последните  неколку дена граѓаните купија многу стока за Курбан Бајрам. Како што вели директорот на Агенцијата, Зоран Атанасов, болеста антракс со децении е присутна во Македонија и нема простор за паника.

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Владата крие дека во Македонија има случаи на антракс. Велат дека се однесуваат несериозно што веќе 2 недели молчат околу болеста, со што, како што нагласуваат, го прекршиле Членот 52 од Законот за ветеринарно здравство.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во Македонија има 22 населени места каде постои опасност од појава на антракс, меѓу кои и Долно Строгомиште. Од страна на ветеринар се врши преглед на 9 мрши од овци, кои се спалени, а фармата е целосно исчистена и дезинфицирана. Од АХВ апелираат да не се шири паника меѓу граѓаните. Додаваат дека нема ризик од инфекција од местото кое се купува, бидејќи животните пред колење секогаш поминуваат низ лекарски преглед. Инаку, антракс е ретка бактериска смртоносна болест. Луѓето можат да се заразат преку контакт со инфицираните животи или консумирање на контаминирано месо.

РЕПОРТЕРКА: АЛМЕДИНА ИСМАЈЛИ

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com