Свет
25,483,022
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12

Никаде без Медо: „Не сакав во дом, ниту да го напуштам кучето. Тој е до мене и е вистински пријател“

Поранешниот професор во училиште во Пула, Хрватска живееше како бездомник. По мозочен удар, тој го одбил понудениот дом затоа што неговото куче Медо не можело да оди таму со него и сега живеат во трошен стан во центарот на Пула.

Младен Станчир (67) се грижеше за себе и за своето куче веќе шест години, како знае и умее. По мозочниот удар, Медо завивал три дена додека лежел во болницата.

loading...

– Иако сè уште сум беспомошен и лежам, Медо не се одделува од мене. Тој е вистински пријател – рече тој.

Тој имаше мозочен удар кон крајот на октомври. Нему му било тешко во болницата, вели тој, затоа што Медо останал сам и се плашел да не го одведат поради лаење и завивање.

– За среќа, тоа не се случи – рече Станчир. – Откако ме пуштија од болницата, ме сместија во Домот за стари лица. Поминав седум дена таму и по мое барање побарав да ме пуштат затоа што моето куче не беше со мене. Јас сум беспомошен, но сè уште не сум стар и тоа не е место за мене. Некако и јас и кучето ќе го преживееме ова. Имам храна, кревет и покрив над главата, вели Станчир.

НАШ ПРЕДЛОГ

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °