Поврзи се

Македонија

Никаква активност кај ТЦ „Мавровка“, уште два дена до истекот на рокот за сопственикот да го сруши објектот

Published

on

Денеска навршуваат осум дена откако сопственикот на дивоградбата беше известен дека треба да ја сруши градбата кај ТЦ „Мавровка“. Иако ова беше крајниот рок предвиден од Општина Чаир, ова не значи дека тој е истечен, бидејќи станува збор за 8 работни дена, објаснуваат од Инспекторатот на о.Чаир.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Во рокот од 8 дена се сметаат само работните денови, а не и викендите.
Ова значи дека на сопственикот на дивоградбата кај „Мавровка“ му останаа уште два дена да биде известен дека треба да го сруши илегално изградениот објект-велат од Општина Чаир.

-Иако рокот е при крај, нема ниту една активност кај илегалниот објект, било за продолжување на градежните работи, било за негово рушење, што е предвидено со одлуката на општина Чаир-јавува репортерката на ТВ21.

Ако сопственикот не го сруши објектот, тогаш тоа ќе го стори општината. Поради тоа, општината на 27-ми јули распиша тендер за избор на компанијата која ќе ја руши градбата. Крајниот рок за доставување на понуди е 5 август. По ова, тече рокот за жалби, а општината ќе може да го сруши објектот 45 од објавувањето на тендерот. Но, од о.Чаир, велат дека објектот треба да го сруши самиот сопственик.

-Мислам дека во рок од 30 дена од истекот на повикот, ќе го имаме тендерот со кој ќе го срушиме објектот. Но, во меѓувреме се надевам и убеден сум, затоа што го објавивме огласот во „Службен весник“ и мислам дека самиот инвеститор треба да го сруши објектот-рече Ганиу.

Останува да се види дали сопственикот ќе ја сруши градбата или тоа ќе остане во рацете на општината, 5 недели по изборот на компанијата за рушење. Тендерот е отворен и за други потребни на општината и важи една година. Дека градбата што никна кај поранешното кафуле „Фонтана“, треба да се сруши констатираше и Државниот инспекторат бидејќи за објектот нема дозвола за градење.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“