Свет
25,498,030
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15

Нов силен земјотрес кај Петриња – 5,0 степени по рихтер

Нов силен земјотрес беше почувствуван во 18:01 часот во областа на централна Хрватска. Тоа траеше околу десет секунди.

ЕМСЦ најпрво извести дека е со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, а потоа објави дека големината е сè уште 5,0 степени. Според првите податоци, епицентарот бил на околу 45 километри југоисточно од Загреб, во областа Петриња.

loading...

НАШ ПРЕДЛОГ

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

Бог се јави! – денес е Богојавление, Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води.
Skopje
scattered clouds
-2 ° C
-2 °
-2 °
59 %
0.6kmh
40 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
4 °
Fri
7 °
Sat
8 °