Обвинет за педофилија, па одликуван: Владиката Качавенда го доби познатиот орден на СПЦ

Пред неколку дена, на пензионираниот владика Качавенда му беше одликуван Орденот на светите новомаченици од Крагуевац, награда востановена во спомен на учениците стрелани во Шумарице за време на Втората светска војна. Наградата му ја врачи митрополитот Шумадиски Јован, иако Качавенда на пошироката јавност и е познат по обвинувањата за педофилија и сексуално насилство.

Неколку медиуми објавија дека Качавенда доби високо признание од СПЦ. Некои ги известија неговите зборови, дека „го трогнало вниманието на владиката Јован и да служи и да биде удостоен“.

„Мораме секогаш да се сеќаваме и да ги споменуваме нашите великомаченици. Девојките од шумата се одлични и порака и лекција за сите времиња. И на целиот свет. Тука загинаа сите невини, од деца до студенти и луѓе. Над таа трагедија, ми се чини, и денес небото плаче“, рече Качавенда.

Сепак, сите се уште се сеќаваме дека тој владика беше обвинет за педофилија и макроа на малолетни момчиња, за што не одговараше. Случајност или не, но Качавенда поднесе оставка поради болест и токму во моментот, како што претходно беше објавено, кога се појави видео на кое тој е интимен со млад човек.

Имено, во 2013 година во јавноста протекоа четири аудио снимки од разговор меѓу млад човек и свештеник, кои наводно макроа момчиња за владиката Василија Качавенда. Во неколку телефонски разговори, свештеникот го убедил младичот да се сретне со владиката и договорил средба во хотел. На последната снимка се слуша и Качавенда кој вели дека му е драго што младиот човек бил „екстра“. Сепак, бискупот тврдеше дека неговата геј афера била наместена.

Ниту две години подоцна, скандалите не ја заобиколија Качавенда. Ѓаконот Бојан Јовановиќ, односно отец Серафим, при гостувањето во емисијата „Животот е приказна“, откри дека во судот во Качавенда се одржувале разни веселби и пијани веселби, како и дека гледал како игумените макроа млади луѓе. Јовановиќ тогаш тврдеше дека го видел тепањето на оние кои велеа дека владиката е педофил и хомосексуалец.

Донесени се момчиња без родители, од сиромашни семејства, а никој од нив не можеше да биде постар од 11 години“, вели Јовановиќ.

Ова не беше единствено обвинение против Качавенда. Ќе остане запаметен случајот со момчето Милиќ Блаженовиќ, кое, според Јовановиќ, се самоубило бидејќи повеќе не можело да издржи сексуална злоупотреба од страна на владиката. Но, и покрај долгогодишните обвинувања, црковниот великодостојник никогаш не одговараше кривично за гореспоменатите обвинувања, а Синодот на СПЦ го пензионираше во 2013 година од, како што тогаш беше наведено, „здравствени причини“.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното