Поврзи се

Македонија

„Од Лидија Димова ќе биде побарана политичка одговорност и оставка“, најави Љупчо Николовски (ВИДЕО)

Published

on

Kако задолжeн за спроведување на Етичкиот кодекс, и согласно моите надлежности на следната владина седница, согласно членот 22 од Етичкиот Кодекс, ќе побарам барање за оставка односно налог за разрешување од надлежниот Управен одбор на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, изјави заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, во вчерашното интервју во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

-Текстот продолжува по рекламата-

Николовски посочи дека Димова треба да понесе морална и политичка одговорност, а надлежните институции целосно да го расчистат случајот.

„Ако Димова не поднесе оставка, бидејќи тоа е работа на Управниот одбор на Националната агенција, ќе побарам нејзино разрешување.

Ние сме на почеток на преговори со ЕУ ги отвораме сите фондови, пред нас се големи предизвици и затоа законот мора да важи за сите, никој не е недопирлив. Секако постои пресумпрција на невиност, но Етички кодекс за чиешто спроведување сум задолжен јас, а со кој се офатени членовите на Владата и избраните функционери предвидува и санкции, како и поднесување на политичка и морална одговорност. Со ова разрешување сакаме да пратиме порака до сите дека навистина сме спремни да се бориме против корупцијата, дека немаме двојни аршини, сме добиле огромна чест и одговорност од граѓаните, која мораме да ја оправдаме“, изјави понатаму потпретседателот на Владата Николовски.

При тоа Николовски посочи дека дека на институциите треба да им се остави простор за да се утврди вистината и дека секој случај мора се расчисти, вклучително и случајот со Националната агенција.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Филипче: Мерките за заштита од Ковид итно да се донесат во Собранието, состојбата со вирусот е алармантна

4NEWS.mk

Филипче: Итно мора да се донесат мерките за заштита од Ковид-19 кои се во Собранието

Македонија

Приведен скопјанец баран со потерница

4NEWS.mk

Во Општата болница во Кочани отворено Ковид одделение, згрижени првите пациенти

Македонија

Евростат: Катастрофален пад на авиосообраќајот во ЕУ и Северна Македонија

4NEWS.mk

Физичка пресметка помеѓу кичевци, едно од лицата пренесено на скопските клиники

Македонија

„Постојат сериозни аргументи за носењето маски на отворено“, кажа Заев

4NEWS.mk

Опозицијата побарала дополнително време да ги разгледа измените на Законот за заштита од заразни болести

Македонија

Заев: Бугарија од Македонија не бара промена на Уставот, овие прашања не се за лидерите на партиите

4NEWS.mk

Почнува назначувањето на третиот ешалон, Владата ќе расправа и за разрешување на Димова

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com