Свет
25,512,993
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12

Од најлоша, Белгија сега е деветта најдобра земја по број на заразени од Ковид-19

Пред само еден месец Белгија заедно со Чешка беше земјата со најголема стапка на заразени од Ковид-19 на сто илјади жители, по строгите рестриктивни мерки земјата успеа драстично да ја подобри состојба, јави дописничката на МИА од Брисел.

Со 315 случаи по сто илјади жители во последните две недели Белгија успеа да воведе повторно контрола врз ширењето на коронавирусот, кое до пред еден месец уриваше рекорди во Европа.

loading...

Според Европскиот центар за контрола на болести, Белгија е сега меѓу десетте европски земји со најдобра слика во однос на бројот на заразени по сто илјади жители. Прва е Исланд, следуваат Ирска, Финска, Норвешка и Грција во првите пет.

Најлоша е состојбата во Луксембург со 1.218 случаи на сто илјади жители.

Во последните месец дена Белгија воведе строги рестриктивни мерки, односно целосно „заклучување“ со затворање на сите продавници што не се неопходни, сите кафулиња, ресторани, музеи и други места каде се собираат масовно луѓе.

Премиерот Александар Де Кро потврди дека состојбата се подобрува и дека владата се подготвува на постепено олабавување на мерките во наредните денови. Од денеска повторно отвораат музеите, базените и некои продавници.

НАШ ПРЕДЛОГ

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °