Свет
21,836,794
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 17:42 17:42
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 17:42 17:42
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 17:42 17:42
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 17:42 17:42

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“.

„Имам чест да соопштам една добра вест. Србија преку претседателот Вучиќ понудија помош, и ние ја прифативме. Тие се согласија да ни помогнат со тоа што ќе ни дадат 8000 вакцини од Фајзер, а за другите вакцини имаат договори кои треба да проверат. Ќе информираме соодветно. Јас сум благодарен и сакам од името на целиот македонски народ да изразам благодарност до Србија. Ова е сериозен чин на пријателство.“, рече Заев.

Тој истакна дека во последните неколку дена, државата бара поддршка и помош од други земји за вакцини, пред да пристигне првата количина од 5850 следниот месец.

Пред Нова година вети дека и Бугарија ќе помогне со вакцини за Македонија.

НАШ ПРЕДЛОГ

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °