ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Имено, во 1725 година, австроунгарскиот печат објавил дека сериозно се разговарало за постоењето на вампири во Србија, а се верувало дека зборот „вампир“, кој е општоприфатен во светот, потекнува од овие простори.

Првиот српски вампир, кој исто така влезе во светските анализи, е извесен Петар Благојевиќ. По неговата смрт во 1725 година, за кратко време ненадејно починале уште девет луѓе од тоа село.

На смртната постела сите тврделе дека Петар ги посетил и се обидел да ги задуши. Покојниот Петар, наводно, во куќата го пронашла неговата вдовица, која рекла дека Петар дошол да и ги побара влечките.

Жената била толку исплашена што од страв морала да побегне во друго село. Вознемирените локални жители побарале дозвола од австроунгарските власти да го ексхумираат мртвиот Петар и да извршат ритуал на убивање вампири над неговото тело. Под закана на селаните да го напуштат селото, австроунгарските власти тоа го дозволиле и наводно испратиле свои претставници во селото да присуствуваат на овој чин.

Ископаното тело на Петар Благојевиќ ги зачудило сите бидејќи не почнало да се распаѓа, а, според легендите, неговата коса и нокти продолжиле нормално да растат. Наводно имал и траги од крв на устата.

Неговото тело било ритуално запалено, а извештајот за овој настан одекнал во Европа. По објавувањето во весниците, овој настан наголемо се зборуваше. Во село Кисиљево оттогаш наводно има проклетство: „Нека ве посети Перо“.

Арнаут Павле бил вториот српски познат вампир. Тој беше војник платеник и често зборуваше за неговата средба со вампир во Грција. Наводно, Пол се борел со вампир и успеал да го победи. Наводно умрел во 1725 година, истата година како и Петар Благојевиќ, а и по неговата смрт мистериозно почнале да умираат луѓе од селото. Настанала општа паника, па била формирана комисија за ексхумација на телата на починатите. Заклучено е дека Петар заразил уште неколку луѓе, па сите трупови биле прободени со кол од глог и изгорени.

Меѓутоа, ситуацијата повторно се „загреала“ неколку години подоцна кога луѓето од селото повторно почнале да умираат. Луѓето се плашеле од повторното појавување на вампири, па дури наводно е формиран и чувар од вампири. Истиот процес беше повторен и со труповите, како и во претходните два случаи.

Најпознат вампир е Сава Савановиќ. Наводно живеел во напуштена воденица и, според легендата, го нападнал секој што ќе поминел и ја пиел неговата крв. Спиењето во воденица значело сигурна – смрт. Ликот на Сава Савановиќ се споменува во приказната за Милован Глишиќ и во српскиот хорор филм „Пеперутка“ од 1973 година.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...