Почина големиот моден дизајнер Пако Рабани

Почина големиот шпански моден дизајнер, парфимер и бизнисмен Пако Рабан. Тој почина на 88-годишна возраст во Портал, Франција, објавија светските медиуми.

Неговата смрт ја потврди компанијата Пуиг, која ја контролира модната куќа Пако Рабан и бизнисот со парфеми. Тие рекоа дека „обележал генерации со својата радикална визија за модата и неговото наследство ќе живее понатаму“.

Пако Рабан стекна светска слава со своите ексцентрични дизајни на облека и парфеми. Денес тој поседува многу популарна серија парфеми од 35 мириси. Тој е синоним за естетиката на вселенската ера и најпродаваните парфеми.

Рабан ја напушти Шпанија и замина во Франција со својата мајка на крајот на Шпанската граѓанска војна. Својата модна кариера ја започна создавајќи накит за Живанши, Диор и Баленсијага.

Тој отвори своја модна куќа во 1966 година. Тој е познат по тоа што во својата работа користи неконвенционални материјали како метал, хартија и пластика за неговите необични и раскошни дизајни. Тој е познат и по дизајнирање костими во филмската уметност и филмската индустрија.

Дизајнерот е заинтересиран и за паранормални феномени. Потоа, тој стана автор на неколку книги со ваква тематика, од кои најпопуларни се „Траекторија од еден живот во друг“, „Апокалипса“, „Во средината на времето“ и други.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното