Свет
19,119,113
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36

Почина Максим Минчев, директор на БТА

По кратко боледување почина генералниот директор на Бугарската национална новинска агенција – БТА, Максим Минчев.

„Ќе го паметиме како ретко добар, вреден и шармантен човек“, објави БТА и изразија најискрено сочувство до семејството и роднините на Минчев.

loading...

Беше роден на 5 јуни 1953 година во Софија каде во перидот 1972-1976 дипломмирал Новинарство. Беше директор на БТА од 2003 година. Во 2016 година стана генерален секретар на NAWC (Светски совет на новински агенции).

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Руската вакцина стигна во Србија

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ којшто вечерва во интервју за РТС, потврди дека стигнала вакцината. „Стигнаа 20...

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Од следниот месец во Белгија би требало приоритетно да се вакцинираат 340.000 луѓе, меѓу кои се здравствени работници, вработени во домовите за стари и...

Еве како изгледа местото на страшната експлозија во центарот на Белград (ФОТО/ВИДЕО)

Утрово во центарот на Белград, кај паркингот на јавниот сервис РТС, се случила страшна експлозија. Според првите и неофицијални информации, загинал еден работник, а најмалку...
Skopje
overcast clouds
12 ° C
12 °
12 °
66 %
7.2kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
13 °
Sun
14 °
Mon
10 °
Tue
11 °