Поврзи се

Македонија

Пошта ќе се приватизира – „Државата не е добар менаџер на јавните претпријатија“

Published

on

Македонска Пошта ќе се приватизира или ќе биде јавно приватно партнерство. Владата презема иницијатива за подготовка на физибилити студија, за потоа да се продолжи со процесот на либерализација на поштенските услуги согласно регулативите на ЕУ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Премиерот Зоран Заев, вели дека многу јавни институции не успеваат да бидат конкурентни на пазарот

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, одговорен за водење на овој процес, вели дека една од причините поради кои се бара модел за понатамошно функционирање на Пошта е и притисокот од ЕУ за либерализација на пазарот на пошти.

Се уште не се знае дали Пошта ќе се приватизира целосно или ќе се направи Јавно приватно партнерсто. Тоа ќе се дознае по физибилити студијата која, според Битиќи, се очекува да заврши до крајот на годината. Без разлика на тоа, тој додава дека целосното функционирање на Пошта не е доведено под знак прашалник и дека вработените продолжуваат со работа таму.

Веќе со години Пошта е во тешка финансиска состојба. Последниот извештај на Државниот завод за ревизија, покажува дека од 2012 Пошта работи со загуба од околу 10 милиони евра.

Кризата предизвикана од пандемијата Ковид-19, а потоа и банкротот на Еуростандард банк ја потона уште повеќе при што и беа блокирани банкарските трансакции.

„Тоа значи минус од 110 милиони денари месечно помалку за Пошта на Северна Македонија, што претставува исклучително голем удар.“, рече Рустеми.

Во септември Владата даде одобрување Пошта да бара нова банка, но тоа не се случи. Вицепремиерот Битиќи банкротот на Еуростандард банк не го поврзува со моделот на функционирање на Пошта, но вели дека досега Пошта функционирала по модел кој најмногу им одговарал на барањата на партиите.  

„Тоа што сме го кажале многу пати –  државата не е добар менаџер на јавните претпријатија.“, вели Битиќи.

Дали некој ќе одговара за лошото менаџирање и доведувањето на Пошта во ваква состојба? Вицепремиерот, Битиќи, вели дека за тоа не може да даде одговор Владата туку Обвинителството кое треба да преземе мерки.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com