Поврзи се

Македонија

Пресуда која ги отвори раните на Наташа – условна казна за усмртување на едно лице и неродено бебе

Published

on

Поминаа две години откако Наташа Апостолоска при собраќајна несреќа го загуби нејзиниот сопруг и нероденото бебе. Таа се здоби со тешки телесни повреди. Денес, преку заедничките фотографии со нејзиниот сопруг Гоце се труди да ја намали болката. Но, вчерашната пресуда и ги отвори раните. Лицето Васил Ч. кој ги удри со џип, признал дека поминал преку две полни линии но судијката Елена Илиевска Јосифовиќ му одреди условна казна.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Судијката што го водеше предметот изрече условна осуда за убиство, губење на плод и тешки телесни повреди, каде што имам сериозни последици. Само затоа што обвиниетиот го признал делото, тоа беше нејзиното кратко објаснување за однос на изречената алтернативна мерка“, истакна Наташа Апостолоска.

Понатамошната постапка е жалбата која треба да ја поднесе обвинителството затоа што само тие се надлежни во однос на казната.

Loading...

„Се надевам дека обвинителството ќе има итерес и ќе пушти на време жалба откако ќе ја добие писмено пресудата. Затоа што вчера не најдоа време и интерес да се појави на пресудата. Иако станува за предмет со загуба на живот, можеби за нив се само предмети но сепак станува збор за живот“, додава Наташа Апостолоска. 

На социјалните мрежи се јави и таткото на починатиот.

„Ние ќе бидеме казнети ако негодуваме, а тој што одзеде животи и уништи животи на фамилии си е слободен? Тоа е нашето судство, обвинителство и цел ланец на судски заврзлами. Не смеам да кажам некој лош збор на Фејсбук бидејќи може да дојдат и да ме најдат за виновен. Сега нека пресуди народот кое судство и која правна држава ја имаме“, пишува таткото на починатото лице.

Поранешниот член на Судскиот совет Беким Реџхепи вели дека одлуката на судот е нечесна. Сепак додава дека Апелација ќе го има последниот збор.

„На прв поглед одлуката е нечесна но пред се, треба да има мислење на вештачење и куалификација на делото. Од сето ова зло, доброто и најбитното за овој случај е дека одлуката не е правосилна. Апелацијата на оваа одлука ќе разјасни се“, вели Беким Реџхепи.

Возачат на џипот „ситроен крузер“ е Васил Ч. 64 директор на фирма во Тетово. Првото рочиште за предметот се одржало пред три дена и Васил Ч. веднаш ја признал вината за сообраќајната незгода. Се чека на одлуката на ОЈО Скопје дали ќе се жали. Причината за условната казна, како што се наведува во пресудата, е дека лицето ја признало вината.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com