Претпладне променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Претпладне променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Попладне умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец.

Минимална температура: 8°C до 17°C, максимална температура: 25°C до 34°C.

Услови за краткотраен пороен дожд ќе има во недела и понеделник. Потоа во следните денови ќе преовладува стабилно време со нешто пониски дневни температури