Свет
25,498,030
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 11:15 11:15

Пристигнуваат студени денови: Најавени врнежи од снег и температури под нулата

Променливо облачно време со локални и послаби врнежи од дожд ќе преовладува денеска. На планините на север се најавуваат врнежи од снег.  Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено в долж Повардарието, кој ќе се задржи и во следните денови, информира Управата за хидрометеоролшки работи (УХМР).

Поради продор на студена воздушна маса од север од утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег. В петок и за време на викендот ќе биде многу студено, а температурата во поголем дел од земјава преку целиот ден ќе се задржи под нулата

loading...

Поради врнежите во изминатите денови зголемени се нивоата кај сите водотеци и езера низ државата, поради што од  УХМР предупредија за внимателно движење покрај тие места поради можност од појава на големи води, излевања, свлечишта и одрони.

Според податоците што ги објави вчера УХМР, сите водостои се со надпросечни вредности за овој дел од годината и се очекува и натаму да бидат во покачување. Како најкритични вчера беа посочени реките Вардар горен тек, Треска, Лепенец, Пчиња, Крива, Црна, Радика, Сатеска и нивните притоки. Локални излевања имаше на Вардар кај Рашче, на Крива Река и Пчиња во кумановскиот регион, на водотеци во Охридскиот и Битолскиот регион, а поради заситената почва со влага има и појава на заезерување во одредени рамници и делови на Пелагонија и Полог..

НАШ ПРЕДЛОГ

Бог се јави! – денес е Богојавление, Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води.

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...
Skopje
scattered clouds
-2 ° C
-2 °
-2 °
59 %
0.6kmh
40 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
4 °
Fri
7 °
Sat
8 °