Поврзи се

Македонија

Ременски суспендирана од СДСМ, ја „издал“ мобилниот телефон на Боки 13?

Published

on

Податоците кои се добиени по завршувњето на вештачењето на мобилниот телефон на Бојан Јовановски ѝ даде статус на осомничена на пратеничката Фросина Ременски.

По тоа од СДСМ ја суспендираа додека ја докажува како што велат тие својата невиност.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Се поставуваме демократски како што заслужуваат граѓаните за кои што постоиме како партија и политичари, а тоа е донесување на времена суспензија додека некој ја докажува својата невиност. Со тоа суспенцијата не и дава можност да ја користи партиската моќ ниту политичка моќ при докажувањето на својата невиност. Јас верувам во нејзината невиност“, рече Зоран Заев.

За Ременски, која вчера истакна дека не се чувствува виновна и оти очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар, судија на претходна постапка одреди мерки на претпазливост. Одземен и е пасошот, има забрана да го напушти Скопје, како и обврска секоја недела да се јавува во Суд.

На основачкото собрание на Сојузот на Боки 13 кој се одржа на 8 јули 2017 година, Фросина Ременски ги повикуваше бизнисмените и како што вели таа приватниот сектор да се препознаат во проектите на Сојузот.

„Оттука сите овие проекти кои што денеска ќе влезат во акцискиот план за работа на меѓународниот сојуз, неминовна е взаемната соработка на Сојузот и со локалната самоуправа, со општини, и со држаните институции, и со јавните претпријатија, но повторно ќе кажам дека она што ќе биде добра основа за работа на Меѓународниот сојуз, а веќе го истакна претседателот, а е потпишувањето, идното потпишување на меморандумот за соработка со владата на Република Македонија од името на сите министерства, при владата на Република Македонија, дополнително е што ја поттикнуваме бизнис заедницата, односно приватниот сектор да се препознае во проектите“, рече тогаш Ременски.

Мерки на претпазливост се одредени и за Миле Јовановски, татко на Боки 13, додека на Јасна Мандиќ, судија на претходна постапка одреди куќен притвор.

Обвинителката Вилма Русковска, по исказот на Мандиќ во Кривичен, нагласи дека има „битни докази“ за обвинението за „Рекет“. Посочи и дека еден од осомночените побарал спогодба за првиот дел од истрагата за „Рекет“.

Бојан Јовановски се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“, додека Милески е во домашен притвор. Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, пак, од притвор од истражниот затвор, вчера е однесена и задржана во клиниката „Жан Митрев“ на понатамошно следење, како пациент во сомнителна прединфарктна состојба.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Тортевски: Во ВМРО-ДПМНЕ не знаат каде тераат, сакаат да се оградат од Груевски, ама им се седи во белата палата

4NEWS.mk

Променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд

Македонија

Фрчкоски: Со престанок на вонредната состојба, престануваат да важат уредбите со законска сила

Македонија

Фрчкоски: Ставот на Џафери е тврдоглав и неговата одлука е нејасна

Македонија

Тортевски: Мандатот на пратениците истекува до изборот на нови, токму за вакви ситуации

4NEWS.mk

Дали се приближуваат партиските ставови за датумот за избори?

Македонија

„Стево Пендаровски вонредната состојба ја става во функција на изборите“, рече Тортевски

4NEWS.mk

ФК Силекс: Менувањето на правилникот за натпревари во ек на сезона е незаконско

Македонија

Тортевски: Поднесовме кривична пријава против Реисот поради заканите дека ако не му дадат пари, ова ќе стане Авганистан

4NEWS.mk

Дали поглаварот на ИВЗ Реџепи е сменет легално? Извори за Сител велат-не!

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

23 нови случаи на Ковид-19 во нашата земја

4NEWS.mk

Георгиевски: Заболените од Гази Баба потекнуваат од собирање за ифтарските вечери

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама