AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Резисер со шокантна изјава: „Џејмс Бонд што го играше Шон Конери во основа беше силувач!“

Американскиот режисер Кери Фукунага шокираше многу обожаватели на славниот агент „007“ коментирајќи го концептот на првиот лик на Џејмс Бонд, толкуван од Шон Конери.

„Џејмс Бонд – Шон Конери во основа беше силувач“, изјави Кери за Холивуд репортер.

Тој го објасни своето тврдење со коментар на сцена од филмот „Thunderball“ во 1965 година.

Во сцената за која станува збор, Бонд се среќава со Патриша Фиринг, медицинска сестра чиј лик мајсторски го играше актерката Моли Петерс.

Сцената на филмот го покажува насилниот обид на Бонд да ја бакне Патриша, откако таа го оттурна од неа.

Сепак, бакнежот меѓу двајцата сепак се случи, а подоцна таа го замоли да не му каже ништо на шефот, бидејќи може да ја загуби работата.

„Претпоставувам дека мојата тишина може да има своја цена“, одговара Бонд, влечејќи ја во собата, иако не сакаше да има никаква врска со него.

Продуцентот на филмот Барбара Броколи исто така ги коментираше овие тврдења, наведувајќи дека ликот на Џејмс Бонд се променил со текот на годините, но и делови од филмот.

„Мислам дека луѓето полека сфаќаат дека некои постапки не се прифатливи. Ликот на Џејмс Бонд има долга историја на постоење, меѓутоа, постои голема разлика во начинот на прикажување на ликот на Бонд во сегашноста и во минатото“, рече таа.

Да потсетиме, неодамна беше објавен трејлер за 25 -от дел од ејмс Бонд.

Филмот се вика „Нема време за умирање“, а ова е последното појавување на Даниел Крег во улогата на агентот 007.

Филмот треба да се појави во кината на 30 септември, а американскиот режисер Кери истакна дека женските ликови ќе бидат еднакви во филмот со добро познат агент.