Свет
13,286,253
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 00:54 00:54
Македонија
287
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 00:54 00:54
Македонија
5,475
Вкупно починати
Updated on 21/06/2021 00:54 00:54
Македонија
149,862
Вкупно оздравени
Updated on 21/06/2021 00:54 00:54

Рот: Крајно време е ЕУ да ги исполни ветувањата и да ги почне преговите со Скопје и Тирана

– Иднината на Западен Балкан е европска – треба да постапуваме одлучно сега за да нема сомнеж во тоа, пишува Рот на Твитер.

Германскиот државен министер за Европа, на првиот ден од престојот во Скопје, ќе има средба со неговиот домаќин вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, посетата на Рот доаѓа во пресрет на јунскиот состанок на Советот на ЕУ за општи работи, каде што тој ја претставува Германија, па во тој контекст акцентот на разговорот со Димитров ќе биде ставен на надминувањето на предизвиците и изгледите за усвојување на преговарачката рамка за земјава со цел одржување на првата меѓувладина конференција со ЕУ.

– Со оглед на гласниот и активен ангажман на Германија за време и по претседавањето со ЕУ, оваа посета претставува продолжение на германските напори за заеднички пробив на европскиот пат на Северна Македонија. На состанокот ќе се дискутира и за иднината на Берлинскиот процес и самитот кој што е предвиден да се одржи во Берлин годинава, како и за други теми и прашања поврзани со европската перспектива на земјата и регионот, се наведува во соопштението на СЕП.

Германската амбасада во Скопје, пак, информира дека покрај со Димитров, Рот ќе има средби со премиерот Зоран Заев и со претставници на политичките партии и на граѓанското општество.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com