САД размислуваат да ја вклучат Бугарија во програмата за безвизно патување

Американскиот секретар за домашна безбедност Алехандро Мајоркас објави дека САД размислуваат да додадат четири земји во програмата за безвизно патување до 90 дена, пренесе Ројтерс, цитиран од БТА.

Имаме на ум четири земји кандидати: Израел, Кипар, Бугарија и Романија, рече Мајорка вчера на форум во туристичката индустрија.

Ние сме многу фокусирани на оваа програма, рече министерот и истакна дека таа нуди значителни придобивки за економијата и безбедноста.

Во септември, САД ја вклучија Хрватска во програмата, рече Роџер Дау, главен извршен директор на Американската туристичка асоцијација. Тој посочи дека Хрватска и носи 100 милиони долари на американската економија. Секој пат кога додаваме некоја од овие земји, туристичкиот бизнис доживува бум, додаде Дау.

Мајорка во февруари разговараше со еврокомесарот за внатрешни работи Илва Јохансон и двајцата изразија траен интерес за одржување на договорот ЕУ-САД за т.н. податоци за резервации на патници и да се работи со Бугарија, Хрватска, Кипар и Романија за да се постигнат критериумите за вклучување во програмата за безвизно патување во САД.

За да учествува во американската програма, една земја мора да ги исполни барањата поврзани со борбата против тероризмот, спроведување на законот, спроведување на законот за имиграција, безбедност на документи и управување со границите. Во програмата моментално учествуваат 40 земји.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...