Поврзи се

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Published

on

Собраниската сала голема купола е подготвена за конститутивната седница за новиот парламентарен состав. Уреден е надворешниот дел, исчистен е, а отстранети се и сувите дрвја.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во вторник, 4 август, се очекува да положат заклетва новите пратеници.
По ова и официјално ќе започнат преговорите меѓу партиите за обезбедување мнозинство за формирање на новата Влада, иако кружат информации дека неформалните преговори веќе започнале. Останува да се види кој со кого ќе коалицира. Секоја опција останува отворена.

И додека партиите се „затворени“ за да ги поделат со јавноста овие опции, познавачите на политичките состојби веќе имаат свои анализи.
Алберт Муслиу е сигурен дека Македонија до септември ќе успее да формира Влада. Првичните, а воедно и најтешки преговори, ги гледа меѓу СДСМ и ДУИ. Вели дека потоа може да се бара проширено мнозинство во кое би се вклучиле и други партии, како што е коалиција АА-ААА, и ДПА.

-Бројките ги води Заев со Ахмети, кои го имаат потребното мнозинство, но сега предлозите на Европската комисија, верувам, укажуваат на тоа дека тие исто така можат да се измешаат и да преговараат и со другите, да обезбедат проширено мнозинство, со цел некои процеси што нè чекаат, особено оние со реформите и започнувањето на преговорите со Европската унија, да обезбедат поголемо мнозинство-вели Муслиу.

И аналитичарот Владимир Божиновски, коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ ја гледа како првична опција за новото мнозинство, евентуално со поддршка на ДПА. Втората опција, според него, е коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, со поддршка од Левица, но не и да биде дел од Владата. Ваков состав би бил нестабилен со 61-62 пратеници, уверува Божиновски, па затоа, за разлика од Муслиу кој е скептичен за варијантата „Влада за национален спас“ во која би биле вклучени сите партии, опцијата за проширена коалиција Божиновски ја гледа како најдобро решение од сите опции кои се располагање.

Покрај овие можни математики за формирање на мнозинство, неодамна се појавија гласини и за „купување пратеници“ од страна на СДСМ. Муслиу вели дека такви тенденции имало и порано, додека Божиновски на став дека такво нешто не би можело да ја наруши демократијата.
И американската амбасадорка во Скопје, Кејт Мери Брнс, повика на што поскоро формирање на Владата. Во интервју за весникот „Коха“, таа изјави дека „со оглед на кризата со Ковид-19 и другите важни прашања со кои се соочува земјата, постигнувањето договор за нова Влада ќе успее да ги реши овие прашања, затоа е приоритет“.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри