Поврзи се

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

Published

on

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ на Зоран Заев тврди дека го обезбедила потребното мнозинство за формирање влада.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Тоа ќе се потврди следните денови кога ќе се добие мандатот од претседателот Стево Пендаровски и кога ќе дојде чинот на гласање во парламентот“, истакнаа од СДСМ.

Но, со кого обезбедила СДСМ мнозинство од 61 пратеник, со ДУИ или коалицијата АА-ААА?

Loading...

Внатрешни извори на ТВ21 од СДСМ велат дека мнозинство имаат без ДУИ меѓутоа, како што објаснува истиот извор, Заев посакува цврсто мнозинство, имајќи ја внатре и ДУИ, но без условот за премиер Албанец!

Лидерот на Интегративците, Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер, вели изворот. Доколку нема премиер Албанец и страните не попуштат, ДУИ оди во опозиција, се дознава дека кажале Интегративците. Сето ова се поврзува со вестите кои се проширија низ онлајн медиумите во кои пишуваше дека веќе е постигнат договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за соработка во влада и дека Христијан Мицкоски го прифатил барањето на Ахмети за премиер Албанец, со ротација 2 со 2. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи синоќа за ТВ21 рече дека немаат никаков договор со ниту една партија, а денеска повторно немаат ништо ново за коалициите, тврди тој. Не го искоментира ниту прашањето дали ДУИ е дел од мнозинството за кое зборува СДСМ.

„Нема ништо конкретно. И денеска се трудиме што поскоро да ги формираме институциите“, посочи Бујар Османи. 

Сепак, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, ниту ги потврдува, ниту негира информациите дека ВМРО-ДПМНЕ ги доближила ставовите со ДУИ за коалиција.

СДСМ има 46 пратеници, а заедно со 15-те на ДУИ и 1 на ДПА ќе успее да обезбеди мнозинство од 62 пратеника.

Доколку СДСМ влезе во коалиција со АА-ААА со 12 пратеници, плус едниот на ДПА, тогаш ќе се обезбеди бројка од 59 пратеници, недоволно за формирање на мнозинството. Ова, повторно отвора дилема – дали Заев успеал да убеди макар тројца пратеници, било од ВМРО-ДПМНЕ, или од ДУИ за да го дадат својот гласат за Владата „Заев 2“?
Во сценариото Владата да ја формираат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ,  двете партии имаат вкупно 59 пратеници. Имајќи предвид дека недостигаат уште 2 до потребните 61, тогаш тука може да се смета на поддршката од двајцата пратеника на партијата „Левица“. 

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Баркли ја засили Астон Вила

Македонија

Мас: Го поддржуваме почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на 2020

4NEWS.mk

На ГАК новороденче родено позитивно на Ковид-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Македонија

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

4NEWS.mk

194 нови случаи на Kовид-19 и двајца починати пациенти

Македонија

Нови 194 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа две лица, оздравени 158 пациенти

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ на протест во сабота против мафијата

Македонија

Филипче: Свесен сум дека медицинските сестри во Инфективна клиника се исцрпени, и затоа дошло до комуникација на повисок тон

4NEWS.mk

Царовска: Утре официјално започнува новата учебна година, физичко присуство за 600 училишта, за останатите онлајн

Македонија

Од здружението на медицински сестри за најавените заминувања од Инфективна: Ако не се реши нашиот статус, ќе имаме уште поголем одлив по пандемијата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

4NEWS.mk

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Македонија

Георгиев: Мислам дека Мицкоски ќе „преживее“

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com