Поврзи се

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

Published

on

„Наскоро, кафе во Приштина! #без ПЦРтест“

-Текстот продолжува по рекламата-

Ова е денешниот Фејсбук статус на заменик министерот за здравство Илир Хасани, но во интервју за ТВ21 не даде конкретен датум кога ќе се случи такво нешто. Тој рече дека Комисијата за заразни болести дискутирала за забрзување на процедурите за укинување на ПЦР тестот со земјите од регионот, но според Хасани се уште нема конечно мислење.

„Во Комисијата за заразни болести денеска е дискутирано за забрзување на постапките за укинување на тестот. Не е точно дека Комисијата дала конечно мислење да се укинат тестовите но е дискутирано дека тестирањето врз база на сите епидемиолошки параметри и врз основа на сите други социо-економски параметри е дискутирано дека ќе треба да се разгледа повторно на многу сериозен начин укинувањето на ПЦР тестот за патување во земјите од регионот“, истакна Илир Хасани.

Хасани уверува дека како Министерство прават максимум за отворање на границите без ограничувања и тоа од три причини, економски, социјални и поради тоа што епидемиолошката состојба кај соседите е иста со нашата.

„Епидемиолошките параметри покажуваат дека немаме големи разлики со Косово и соседните земји во врска со бројот и сето тоа морално не’ обврзува и во својство на функцијата како заменик министер да му дадам приоритет на ова прашање оваа недела, следниве денови“, посочи Илир Хасани.

И Александар Стојанов, член на Комисијата а заразни болести рече дека е за отворање на границите но дека граѓаните од сите земји од регионот треба да ги почитуваат антиковид мерките.

Во меѓувреме според заменик министерот Хасани следните месеци не се очекува воведување карантин бидејќи здравствениот систем е стабилен и подготвен за справување со поголем број заразени.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com