Северна Кореја: Корејскиот полуостров е на работ на нуклеарна војна, криви се САД

Севернокорејскиот полуостров е „на работ на нуклеарна војна“, особено поради „неразумните постапки“ на САД, предупреди денеска на Генералното собрание севернокорејскиот претставник во ОН и затоа неговата земја нема избор туку да ја забрза сопствената самоодбрана.

„2023 година е запаметена како исклучително опасна“, рече амбасадорката Ким Сонг на последниот ден од годишната седница на ОН, на која се собраа лидерите на 193 земји ширум светот.

„Нерационални акции и постојана американска хистерија“

„Нерационалните акции“ и „постојаната хистерија на САД и нивните сојузници во однос на нуклеарниот конфликт (…) го водат Корејскиот полуостров кон воена ситуација на работ на нуклеарна војна“, рече тој.

„Под такви околности, КНДР (Демократска Народна Република Кореја) треба итно да го забрза градењето на своите капацитети за самоодбрана за да не биде поразена“, рече Ким на Генералното собрание.

Северна Кореја тестираше десетици балистички ракети во изминатите 18 месеци, пренесува Ројтерс.

САД долго време предупредуваат дека Пјонгјанг е подготвен да изврши седма нуклеарна проба.

Северна Кореја се нарекува и Јужна Кореја
Пјонгјанг тврди дека го користи своето право на самоодбрана со тестирање балистички ракети за да го зачува својот суверенитет и безбедност од воени закани.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното