Што е со децата!? Основци од Белград ги монтирале лицата на наставничката и девојчињата на порно слики и ги праќале!

Група момчиња од повисоките класови на основното училиште „Иван Гундулиќ“ во Нов Белград ги злоупотребиле фотографиите на наставничката и нивните врсници и направиле несоодветни фотомонтажи.

„Ги уредуваа лицата на нивните учителки и пријатели на порнографски фотографии“, ни се пожали еден родител.

Овој загрижен родител се прашува како ќе бидат казнети децата и наведува дека наставничката доживеала голема непријатност.

Но, училиштето веднаш реагираше и епилогот од оваа приказна беше дисциплинска постапка. Учениците го признаа тоа што го направиле и беа казнети со дешавка од наставничкиот совет, изјави за „Телеграф“ директорот Иван Ќириќ.

„Дисциплинската постапка заврши минатата недела. Одговорни се учениците, а родителите се известени. Рокот за жалби е 8 дена и ќе видиме дали некој од родителите ќе се пожали на мерките“, рече директорот.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Експлодирала плинска боца во автомобил, три лица во болница

Училиштето реагирало согласно сите правила, ни објаснува тој.

„Задржана е комплетната дисциплинска постапка. Разговаравме со родителите, децата, оштетените, информирани се и Наставничкиот совет и сите институции кои се известени во вакви ситуации“, објаснува директорот Ќириќ.

Меѓу тие институции, рече директорот, се и полицијата, јавниот правобранител и јавниот обвинител. Со оглед на тоа што се работи за деца, немало елементи за поднесување кривична пријава, па целиот случај е завршен на ниво на училиште, согласно законот.

„Спречивме натамошно ширење на материјалот и тој беше избришан. Децата ја признаа грешката, родителите исто така, сите беа свесни што е направено и како е направено“, додава директорот.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Детали за експлозијата во Вараждин: Три лица завршија во болница, меѓу нив и дете кое било на пракса

Бидејќи сè се случувало надвор од училиште, во слободното време на учениците, директорот апелира до родителите да се грижат за какви содржини пристапуваат нивните деца на Интернет.

Покрај замката од владеењето, врз учениците ќе се спроведат воспитно-дисциплински мерки: зголемена работа со одделенскиот раководител, психологот и педагогот.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното