Следната година ќе се одржат пет важни избори: Тие ќе го обликуваат новиот светски поредок

Дали Доналд Трамп се враќа? Ќе се осмели ли некој во Русија да го предизвика Владимир Путин?

Следната година, половина од светот ќе излезе на гласање , вклучително и околу триесет земји кои ќе изберат претседател. Ова се пет избори на кои треба да внимавате.

Десетици милиони Американци во ноември ќе гласаат за 60. претседател на Соединетите Американски Држави , а според сите појави повторно ќе се соочат сегашниот претседател Џо Бајден и поранешниот Доналд Трамп.

Доколку победат, Бајден ќе ја извршува функцијата претседател до 86 години. Анкета по анкета покажува дека повеќето гласачи мислат дека тој е премногу стар за да биде врховен командант, иако Трамп е само четири години помлад.

Се чини дека дезинформациите се белег на кампањата и потсетување на последните избори кога приврзаниците на Трамп упаднаа во американскиот Капитол во обид да ја спречат потврдата за победата на Бајден.

Пред реваншот со Бајден, Трамп мора да ја добие номинацијата на Републиканската партија и во таа трка тој е фаворит и покрај повеќекратните обиди кои му висат над главата.

Владимир Путин беше руски лидер во последните 23 години, а во 2020 година го измени уставот за да може да остане на власт до 2036 година , што би значело дека може да владее подолго од Сталин.

Со оглед на тоа што тој ја искористи војната во Украина за да ги приведе и замолчи своите противници, мали се шансите некој да му застане на патот до нов шестгодишен мандат. Иако се уште не се огласил, сите очекуваат да се кандидира.

Неговиот поранешен противник,  Алексеј Навални,  отслужува 19-годишна затворска казна, а украинскиот воен ветеран и националистички блогер  Игор Гиркин ја објави својата кандидатура , но и тој беше затворен на неопределено време.

Европски испит за популисти
Повеќе од 400 милиони гласачи од 27 земји на Европската унија во јуни ќе изберат 720 пратеници во Европскиот парламент.

Десничарските кандидати беа охрабрени од победите на евроскептикот Герт Вилдерс на изборите во Холандија и минатогодишниот триумф на италијанскиот премиер Џорџија Мелони .

Поздравувајќи ја победата на Вилдерс, францускиот европратеник од екстремната десница Џордан Бардела напиша на Фејсбук: „Дајте ни ја јуни 2024 година“.

Речиси милијарда Индијци ќе гласаат во април и мај на изборите каде премиерот Нарендра Моди и неговата националистичка партија БЈП бараат трет мандат.

Политичката кариера и успехот на Моди се засноваат на поддршката на индиските Хиндуси и, велат критичарите, на поттикнувањето непријателство кон големото муслиманско малцинство во земјата. И покрај сузбивањето на граѓанските слободи , Моди влегува на изборите како јасен фаворит, а неговите следбеници му признаваат за зајакнување на позицијата на Индија на глобалната сцена.

Во август, Индија стана само четвртата земја што слетала вселенско летало без екипаж на Месечината по Русија, САД и Кина, а планира да испрати човек на Месечината до 2040 година.

Поранешната градоначалничка на Мексико Сити,  Клаудија Шејнбаум,  се кандидираше во име на партијата Морено на актуелниот претседател  Андрес Мануел Лопез Обрадор  , кој не е подобен за нов мандат.

Нејзиниот ривал,  Ксочитл Галвез,  беше избран да ја претставува опозициската партија Широк фронт за Мексико. Ако една од нив победи, таа ќе стане првата жена претседателка на таа земја со традиција на мачизам.

Младиот гувернер на државата Нуево Леон, Самуел Гарсија, неодамна се приклучи на трката  . Анкетите го покажуваат Шајнбаум како фаворит.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното