Службата за трансфузиона медицина од Битола има ИТНА потреба од конвалесцентна плазма за тешко болни хоспитализирани пациенти

Сите Ние имаме обврска да покажиме дека БИТОЛЧАНИ се борци, БИТОЛЧАНИ се еснафи, БИТОЛЧАНИ се хумани, БИТОЛЧАНИ помагаат во најтешкото.

Затоа Ве повикуваме сите заедно тоа да го докажиме,затоа што на нашите сограѓани му е потребно тоа!

Службата за трансфузиона медицина од Битола има ИТНА потреба од конвалесцентна плазма за тешко болни хоспитализирани пациенти.

Голем број наши битолчани имаат потреба од истата.

Заради тоа: Секој кој прележал Ковид 19, кој е здрав и без никаква хронична терапија или е вакциниран пред најмалку 1 месец, можи да дарува крв секој работен ден од 08:00-13:00 часот во просториите на службата за трансфузиона медицина.

Битола има свои херои!

Независна советничка група – Поинаку

Поврзани вести

НОЌНА АКЦИЈА ВО БИТОЛА: Две лица пријавиле дека се изгубени на Пелистер, но сега им се исклучени мобилните телфони…

Денес во поладневните часови две лица се изгубени во близина на Неолица (најблизок рид до Битола од планината Баба-Пелистер). Лицата телефонски пријавиле во СВР Битола дека се дезориентирани во...

Кои се причините за смртта на 18 годишната мајка од Битола – остави шест неделно бебе

Се уште се чекаат резултатите од обдукцијата која се направи врз 18 годишната мајка од Битола која почина пред два дена во Битола и зад себе остави шест неделно бебе.

Битола и Прилеп меѓу градовите со висок број на заразени

Во моментов во земјава има 8.331 активен случај на ковид 19. Според податоците на министерството за здравство најголемиот број на заразени лица има во Скопје, Прилеп , Битола, додека пак најмалку позитивни...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...