Србија го прогласи за персона нон грата дипломат во хрватската амбасада во Белград

Министерството за надворешни работи на Србија вчера објави дека го прогласило хрватскиот дипломат Хрвоје Шнајдер за персона нон грата поради, како што рече, „грубо отстапување од дипломатските норми и кршење на Виенската конвенција која ги регулира дипломатските односи“, објави белградската агенција Бета.

„Министерството за надворешни работи на Република Србија на 20 ноември 2023 година одлучи, согласно член 9 од Виенската конвенција, кој ги регулира дипломатските односи, да го прогласи г-дин Хервое Шнајдер за прв секретар во Амбасадата на Р. Хрватска во Белград, како личност нон грата“, соопшти Министерството. Според декларацијата, за време на неговиот професионален ангажман во Србија, Шнајдер „грубо отстапил од дипломатските норми и ја прекршил горенаведената конвенција“. Се додава дека на оваа по повод беше доставена дипломатска нота до хрватскиот амбасадор Хидајет Бишчевиќ.

„Министерството за надворешни работи на Република Србија изразува жалење за однесувањето на горенаведениот дипломат во изминатиот период, кое не придонесува за подобрување на билатералните односи меѓу Република Србија и Република Хрватска, добрососедска соработка и севкупното зголемување на нивото на мирот и стабилноста во регионот“, се вели во соопштението, во кое се додава дека Министерството за надворешни работи на Србија изразува очекување Србија и Хрватска да работат заедно на градење меѓусебна доверба за да се постигне заедничка европска иднината.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Пожарникарите во Хрватска во полна опрема трчаа по 666 скали за хуманитарни цели

Воедно, Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска синоќа изрази жалење во врска со одлуката на Република Србија да го прогласи првиот секретар на Хрватската амбасада во Белград, Хрвоје Шнајдер за персона нон грата, оценувајќи дека ова е чекор кон влошување на односите меѓу двете земји, пишува белградскиот весник „Политика“.

„Целосно ги отфрламе основите за протерување на акредитираниот хрватски дипломат“, се вели во писмената реакција на хрватското министерство до агенцијата Бета во врска со протерувањето на хрватскиот дипломат. Министерството оцени дека одлуката на Република Србија „претставува чекор кон влошување на меѓусебните односи, како и кон понатамошно дестабилизирање на чувствителната регионална политичка ситуација во време кога стабилноста во Југоисточна Европа е од особено значење за цела Европа“. Дополнително, беше изразена загриженост дека протерувањето на хрватскиот дипломат претставува дополнителен притисок врз персоналот на хрватската амбасада во Белград, што е особено евидентно за време на предизборниот период во Србија.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ВИДЕО: Голема трагедија во Србија, 36 годишно лице загина во експлозија на камион во Америка

„Во таа насока, изразуваме жалење што очекуваната ескалација на односите од страна на Република Србија во овој момент беше реализирана со драстичната одлука за протерување на дипломатот“, соопшти хрватското министерство. Се додава дека Министерството за надворешни и европски Работи на Хрватска го задржува правото да одговори на овој потег „во време и како што ќе избере“, пренесе белградската новинска агенција Бета.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното