Средба Османи- Ескобар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменик помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

На средбата, министерот Османи изрази благодарност за континуираната поддршка од САД за реализација на нашите стратешки цели, притоа истакнувајќи ја значајната улога на нашите американски пријатели за постигнување на долгорочна стабилност, демократизација и просперитет на земјава и регионот како целина.

“Благодарни сме за посветеноста и фокусот што САД го даваат на регионот на Западен Балкан, како и за недвосмислената поддршка за надминување на актуелните предизвици и што поскоро започнување преговори со Европската унија. Постигнувањето напредок на нашиот евроинтегративен пат значи и потврдување на кредибилитетот на ЕУ, но и гаранција за надминување на разликите и помирување во регионот, потврдување на нашата гео-стратешката ориентација, како и најсигурна инвестиција во стабилноста на нашите простори.”– истакна Османи

Воедно, соговорниците разменија мислења за билатералните односи, оценувајќи ги како исклучително блиски и пријателски, засновани на стратешко партнерство и се согласија во претстојниот период да работат на натамошно унапредување на политичкиот дијалог и соработка. Во контекст на економската соработка, изразија задоволство од влегувањето на компанијата „БЕХТЕЛ“, која ќе ја гради исклучително важната делница од Коридорот 8 во нашата држава, а воедно изразија надеж дека интересот на американските инвеститори за земјава ќе продолжи да се зголемува.

На средбата стана збор и за актуелните безбедносни предизвици, а беше разгледана и соработка во рамките на ОБСЕ, особено во подготовката за нашето претседавање со организацијата во 2023 година.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на службата, Борислав Сарафов. Тој одговорноста за несреќата...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...