AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Свиркач и поранешен вработен во Фејсбук: „Профитот им е поважен од луѓето“

Американските законодавци во вторникот го обвинија извршниот директор на Фејсбук, Марк Зукерберг дека неговата главна цел е да оствари поголем профит, додека во исто време е речиси целосно рамнодушен кон безбедноста на корисниците, барајќи од регулаторите да ги истражат наводите на укажувачите дека социјалната мрежа им штети на децата и сее поделби во општеството.

Еден ден откако се урнаа Фејсбук, Инстаграм, Месинџер и ВатсАп, свиркачот Франсис Хауген изјави на Конгресот дека „Фејсбук вчера не се користеше повеќе од пет часа за да ги продлабочи поделбите, да ги дестабилизира демократиите и да им наштети на девојките и жените кои, особено поради влијанието на Инстаграм, се чувствуваат навистина лошо за нивните тела“.

Демократски сенатор ја спореди зависноста од Фејсбук со цигари.

Во време кога двете страни ретко се согласуваат за ништо, пратениците на Капитол Хил се согласија дека на Фејсбук му требаат големи промени.

Демократскиот сенатор Ричард Блументал рече дека Фејсбук знае дека неговите производи се зависни по природа, како цигарите, и дека „технолошките гиганти сега се соочуваат со момент на вистина, како некогашните големи тутунски компании“.

Тој го повика Зукерберг да се појави пред Сенатската комисија за трговија, наука и трговија и ги повика Комисијата за хартии од вредност (КХВ) и Федералната комисија за трговија да ја испитаат неговата компанија.

„Жртвите се нашите деца. Тинејџерите се гледаат во огледало и чувствуваат сомнеж и несигурност. Марк Зукерберг треба да се погледне во огледало”, рече Блументал.

Републиканецот Марша Блекбурн рече дека Фејсбук гледа на „едното око“ кога станува збор за деца под 13 години.

„Јасно е дека Фејсбук му дава приоритет на профитот, пред благосостојбата на децата и другите корисници“, рече Блекбурн.

Фејсбук: Не е точно дека Инстаграм е „токсичен“ за тинејџерките

Портпаролот на Фејсбук, Кевин Мекалистер рече дека не е точно дека внатрешниот извештај, кој протече во јавноста, покажува дека Инстаграм е токсичен за тинејџерките.

Френсис Хауген, поранешна менаџерка на производи на Фејсбук, се откри како свиркач која му обезбедила на Волстрит Журнал серија внатрешни документи на компанијата.

Говорејќи во емисијата 60 минути, таа посочи дека Фејсбук свесно ја лаже јавноста, претерувајќи со изјавите за напредокот во борбата против говорот на омраза, насилството и дезинформациите на платформата. Се, вели таа, беше поддржано од десетици илјади страници документи.

„Имаше конфликт на интереси помеѓу она што е добро за јавноста и она што е добро за Фејсбук“, рече Хауген.

„Фејсбук го користеа луѓе што планираа масакр во Мјанмар“

Таа рече дека Фејсбук предвреме го распушти својот тим за граѓански интегритет – одговорен за заштита на демократските процеси и справување со дезинформации – по изборите во САД во 2020 година, што придонесе за немирите насочени од поддржувачите на тогашниот претседател Доналд Трамп на 6 јануари на Капитол Хил.

Таа исто така рече дека Фејсбук го користеле луѓе кои планирале масакр во Мјанмар.

Од друга страна, Фејсбук тврди дека се е во ред.

„Ние стоиме на нашите изјави и сме подготвени да одговориме на сите прашања што регулаторите ги имаат во врска со нашата работа“, рече Лена Питч, директорка за комуникации на Фејсбук.

„Заштитата на нашата заедница е поважна од максимизирање на нашиот профит“, додаде таа.

„Велејќи дека замижуваме пред повратните информации, ги занемаруваме нашите инвестиции, вклучувајќи 40.000 луѓе кои работат на безбедност на Фејсбук. Ние инвестиравме 13 милијарди долари во него од 2016 година”, рече Питч.