Поврзи се

Македонија

Тензии во судницата меѓу Фетаи и Рауфи – вештачењето ги „скара“ одбраната и обвинителот во „Монструм“

Published

on

Останаа уште две или три рочишта за случајот „Монструм“ за да заврши судењето, односно повторното судење. На денешното рочиште имаше тензии меѓу обвинителката на предметот Фатиме Фетаи и адвокатот на одбраната Насер Рауфи за експертизата на земјиата од местото каде се случило петкратното убиство. Адвокатот на одбраната вели дека експертизата е лажна и дека случајот е монтиран.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Госпоѓата Антиќ нема практично направено вештачење на земјата, туку има направено анализа. За таа анализа немаме записник, ниту извештај, туку божемна анализа, замислете само на двете парчиња земја, не како што кажа Снежана дека направила од земјата и дека констатирала со гранулите какви елементи има таму. Тоа значи дека станува збор за уште еден фалсификат и принудени сме не на една туку на две тужби и против сведокот“, истакна Насер Рауфи.

Обвинителката на предметот, Фатиме Фетаи се спротивстави на изјавата на адвокатите. Таа рече дека тоа нема врска со лажното вештачење како што претендира страната и дека најдената земја на  местото на убиството кореспондира со земјата најдена во возилото Опел Омега.

„Немаме додатни зборови за експертизата бидејќи недостига делот од анализата со скенирачки микроскоп нешто што сега го објаснува и експертот. Значи употребени се неколку методи и дојдено е до тој резултат што го имаме во вештачењето и уште еднаш го потврдува земјата од местото на настанот и од возилото Опел Омега која е иста“, посочи Фатиме Фетаи.

Во меѓувреме Фетаи објасни дека проблемот кој се појавил на последното рочиште е дека во вештачењето на земјата недостасувал делот од анализата направена со помош на скенирачки микроскоп. За убиството на 12 април 2012, обвинети се Халил Демири и Африм Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com