Тепачка на пијани монаси во Хиландар, еден тешко повреден

35-годишен романски монах се појави пред суд откако удри 52-годишен белоруски монах по расправија во пијана состојба.

Инцидентот се случил во неделата попладне во манастирот Хиландар на Света Гора. Според списите на случајот, 35-годишникот го удрил 52-годишникот со стапала и раце, како и со пластично шише, јавува грчката телевизија ЕРТ њуз.

52-годишниот монах првично бил пренесен во Здравствениот дом Карион каде му била укажана прва помош. Потоа бил префрлен во болницата Полигирос, каде се уште се лекува поради повреди на лицето. Оштетениот изјавил дека не сака кривично да го гони 35-годишникот, а не барал да биде прегледан од лекар.

Пријавениот беше изведен пред јавен обвинител и обвинет за нанесување тешка телесна повреда и упатен на судењето на тричлениот Автоматски суд за прекршоци.

Хиландар е српски православен машки манастир од државата на православните монаси, кој постои повеќе од илјада години. Манастирот е изграден по иницијатива на Свети Сава, кој се замонашил на Света Гора во 1191 година. Се наоѓа во северниот дел на Света Гора, на полуостровот Халкидики, односно нејзиниот трет прстен – Атос (грчки: Aτoς), во северна Грција. Манастирот е на 2,5 километри од Егејското Море.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното