Свет
25,512,993
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12

Тлото и понатаму се треси – загинале млади луѓе во разорниот земјотрес

Вчера, силен земјотрес ја погоди Петриња и неговата околина, па речиси целиот град беше уништен и загинаа најмалку седум лица.

Иво Жиниќ, окружниот жупан на округот Сисак-Мославина, беше гостин во програмата Н1.

loading...

“Контејнерите се на пат, луѓето не сакаа да одат во организирано сместување, иако тоа го овозможивме. Но, постарите луѓе не сакаа да ги напуштат своите домови, тие останаа во своите куќи, запалија оган”, рече Иво Жиниќ и додаде дека се надева дека ќе се организира до крајот на денот. Тој вели дека многумина се јавиле и понудиле помош.

Тој вели дека денес треба да се осигураме дека овие луѓе имаат сместување.

„Верувам дека вечерва ќе можеме да кажеме дека повеќето луѓе се згрижени“, вели тој.

„Глина и околината се без вода, нема струја околу Петриња“, вели тој, додавајќи дека најпотребни се основните намирници.

„Секој што сака, треба да се огласи преку Штабот за цивилна заштита. Ако не е координиран, тогаш ни создава потешкотии“, рече Жиниќ.

Тој вели дека загинале млади луѓе.

„Судски полицаец и полицаец од Глина, ова се млади луѓе, ги познавам“.

НАШ ПРЕДЛОГ

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °