Поврзи се

Македонија

Топ 100 најуспешни компании – Бектеши не дојде, Џафери по 20 минути замина од настанот

Published

on

„Топ 100“ е еден од поголемите настани од областа на економија во земјата, на кој се прогласуваат најуспешните компании во земјата. Присутни беа бројни бизнисмени, претседатели на стопански комори, но не и министерот за економија, Крешник Бектеши. Контактиран од ТВ21, тој потврди дека добил покана, но дека не можел да дојде, бидејќи бил надвор од Скопје. Присутен беше и вицепремиерот Бујар Османи и собранискиот спикер, Талат Џафери, кој остана само 20-тина минути. По говорот на претседателот на Стопанска комора на северозападна Македонија и вицепремиерот Анѓушев, Џафери си замина од настанот. Од неговиот кабинет велат дека Џафери не можел да остане подолго бидејќи имал закажана средба во швајцарската Амбасада. Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, призна дека херој за економскиот развој не е политиката, туку компаниите, како овие 100 кои беа прогласени за најуспешни.

„Остварувањето на годишниот промет од 736 милиони евра, според првиот човек на Стопанската комора на северозападна Македонија, е показател дека 100-те топ компании имаат капацитет да управуваат и да ги спроведуваат современите технологии“, изјави Анѓушев.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Во категоријата за нето добивка, топ 100 компании оствариле 57 милиони евра што претставува пораст од 8 милиони евра, во споредба со минатата година. Во период не толку стабилен за инвестиции, тие успеале да реализираат инвестиции од 42 милиони евра, што е за 23 милиони евра повеќе, споредбено со минатата година. Што значи, инвестицијата е зголемена двојно-рече Хоџа.

Согласно методологијата на СКСЗМ, со критериуми како што се: годишниот промет, нето добивката, бројот на вработените, повратот на капиталот и инвестициите, 5-те најуспешни компании за 2018 се:

ТОП 5 НАЈУСПЕШНИ КОМПАНИИ СПОРЕД СКСЗМ
1. Вардар Домолит (годишен промет 13,490,562 евра)
2. Алма М (годишен промет 32,932,324 евра)
3. Кипер маркет (годишен промет 47,864,000 евра)
4. Нептун (годишен промет 56,823,724 евра)
5. Даути комерц (годишен промет 44,175,510 евра)

Надвор од традиционалното оценување на „Топ 100“, СКСЗМ, додели и други награди. За компанија со најбрз пораст во трите последни години беше прогласена „Гајрет“, за најуспешна компанија на чело со жена беше избрана „Уника Лајф“, додека наградата за компанија со најбрзо проширување на глобалниот пазар замина во рацете на „Слајс“.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

Македонија

Мицкоски: Правилото победник со победник повеќе не важи!

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама