Поврзи се

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

Published

on

Онлајн наставата не беше ефикасна. Само 4% од родителите од околу 10% анкетирани од НВО Рактор – истражување во акција, ја оценија онлајн наставата како ефикасна. Ниту добро ниту лошо искуството  со онлајн наставата го оценија директорите и наставниците на основните и средни училишта. Но на прашањето како треба да се организира наставата од 1 септември, половина од нив го споделија ставот дека наставата треба да се одвива во училиште.

-Текстот продолжува по рекламата-

Овие резултати од домашна изолација, поради инфекцијата од Ковид-19 ги сподели и министерот за образование и наука, Арбр Адеми. И тој смета дека онлајн настават не била совршена.

Базирајќи се на истражувањето на Реактор, кажа дека и членовите на Централниот кризен штаб го делат мислењето дека учениците треба да се вратат во училиште.

Loading...

Тоа што според него е сигурно сега за сега, е дека учебната година ќе започне на 1 септември и дека одлуките се носат на време.

Исто како министерот Адеми, и директорите на училиштата кои ги анкетираше Реактор, оцениле дека има услови за одржување хигиена и растојание меѓу учениците. Во училиштата каде што има повеќе ученици, Адеми смета дека наставата може да се одвива во четири смени.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com