Поврзи се

Македонија

„Улицата на смртта“ одзема животи, жителите на Трубарево бараат помош од државата

Published

on

Улицата на смртта. Вака ја нарекуваат жителите на Трубарево улицата низ која минуваат секојдневно. Улицата е права, а несовесните возачи возат со голема брзина. Жителите велат дека еден автомобил кој  се движел  со над 160 км/ч, минатата недела,  изгубил контрола при што  животот го загуби 10 годишно дете и лице на возраст од 40 години. Тие стоеле на тротоар кога биле прегазени. Жителите веќе изгубија трпение и излегоа на протест.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Не е само Идриз Керими и Ватон Битиќи. Тука е и Абиб Велиу и Рамиу, четири лица го загубија животот на оваа улица“.

–Имало ли и порано вакви инциденти?

„Да, имало и порано, над 20 повредени, овде околу мене има лица кои биле повредени и татко ми беше повреден на оваа улица“.

Жителите бараат да има зголемено присуство на полиција на оваа улица, да има радар, да се контролира почесто улицата за да се подигне свеста кај возачите.

Според соопштенијата на МВР во последните два дена во Скопје 151 возач ја надминал дозволената брзината на движење со автомобил.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com