УТРЕ ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ: За да не сте несреќни цела година, задолжително направете го ова!

Православна црква утре го слави празникот Свети Василиј Велики, но и мал Божиќ.

Во сите храмови се служи литургија на Свети Василиј Велики, која црквата ја празнува на првиот ден од православната Нова година.

Според Светото писмо, Исус Христос ги зел на себе гревовите на човечкиот род, а чинот на обрежување се смета за знак на очистување од прародителскиот грев.

Записот на владиката Николај Велимировиќ вели дека „Христос зеде човечко тело и ја поднесе болката за одреден грев“.

Според историската и традицијата на црквата, свети Василиј се упокоил во 379 година, на 50-годишна возраст. Живеел во времето на царот Константин, кој ја официјализирал слободата на исповедањето на христијанската вера.

Според канонот, богослужбата на Василиј, напишана од самиот светец, се служи 10 пати годишно – на 1 јануари, во пресрет на Божик и Водици, во сите недели на Великиот пост (освен Цветници), на Велики четврток и Велика Сабота.

Многу теолошки и апологетски дела на Свети Василиј се зачувани кога СПЦ го празнува 12 февруари (30 јануари според јулијанскиот календар) – празникот на Светите тројца Архиереи.

Многу обичаи и ритуали се поврзани со Малиот Божиќ, кој се смета за крај на божиќните празници.

Се верува дека на овој ден не треба да се карате, бидејќи во спротивно луѓето ќе бидат принудени да имаат лоша среќа во текот на целата година, додека во некои делови се верува дека треба особено да внимавате да не бидете измамени.

Во некои делови се веруваше дека ќе биде година на раѓање ако на овој ден паѓа снег или е облачно.

Во некои делови на Херцеговина е зачуван обичајот на палење на останките од Бадник, а во многу делови на Србија се меси обредно лепче или босилек.

Во литургискиот календар на СПЦ овие празници се обележани со црвена боја како заповед од големо значење за Православната христијанска црква.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...