Ужас во Финска: Едно дете убиено во училиште, две тешко ранети, уапсен соученик!

Финската полиција соопшти дека имало пукање во училиште во градот Ванта во близина на Хелсинки.

Едно дете (12) е убиено, а две се тешко ранети, јавува Би-би-си. Имаат по 12 години.

Осомничениот, кој е нивни врсник, е уапсен, пренесува Ројтерс.

Децата прво биле пренесени во болница, но едно од нив починало.

Родителите на другите деца за медиумите изјавија дека пукањето се случило во училницата.

Полицијата наведува дека сите инволвирани во престрелката се малолетни, јавува РТС.

Полицијата ја опколи таа училишна зграда, а родителите ги собраа децата од друга училишна зграда.

Полицијата соопшти дека осомничениот побегнал по пукањето и на крајот бил фатен „мирно“ од другата страна на локалната река во северниот округ во северниот дел на Хелсинки.

Додадоа дека носел огнено оружје кое му било одземено.

Полицијата интервенирала утринава околу 9 часот по локално време.

На жителите од околните улици им беше кажано да не излегуваат.

Од училиштето изјавиле дека непосредната опасност поминала, пренесе Ројтерс.

Во училиштето Виертола учат околу 800 ученици од прво до деветто одделение, а финскиот јавен сервис Иле наведува дека во училиштето работат околу 90 луѓе.

Ванта има околу 250.000 жители и е дел од пошироката област Хелсинки.

Финскиот премиер Петери Орпо изјави дека пукањето било шокантно.

„Моите мисли се со жртвите, нивните најблиски и другите студенти и вработени“, напиша X на интернет.

Претходните престрелки во училиштата во Финска ја доведоа политиката на оружје на Финска во остар фокус.

Во 2007 година, Пека-Ерик Овинен со пиштол застрела шест ученици, училишната медицинска сестра, директорот и себеси во средното училиште Јокела, во близина на Хелсинки.

Една година подоцна, во 2008 година, Мати Сари, друг ученик, отвори оган во стручно училиште во Каухајоки, лоцирано во северозападна Финска.

Убил девет студенти и еден член на персоналот пред да се самоубие.

Финска ги заостри своите закони за оружје во 2010 година, воведувајќи фитнес тест за сите кандидати за дозвола за оружје.

Возрасната граница за кандидатите исто така е променета на 20 години од 18 години.

Во земјата со 5,6 милиони жители, каде ловот и гаѓањето цели се популарни, има повеќе од 1,5 милиони лиценцирани огнено оружје и околу 430.000 носители на дозволи, пишува Ројтерс.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното