Свет
17,279,197
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 18:15 18:15
Македонија
770
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 18:15 18:15
Македонија
5,497
Вкупно починати
Updated on 04/08/2021 18:15 18:15
Македонија
150,440
Вкупно оздравени
Updated on 04/08/2021 18:15 18:15

Вечерва завршува вонредната состојба – лидерите без договор околу датумот за избори

Вечерва завршува 14-дневната вонредна состојба која беше воведена од страна на претседателот на државата Стево Пендаровски поради состојбата со коронавирусот.

Првата вонредна состојба беше прогласена на 18 март, а до сега на територија на цела држава четири пати беше продолжувана.

Лидерите на двете најголеми партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на вчерашната средба не постигнаа договор за датум за одржување на предвремени парламентарни избори.

Имено, како што посочија од кабинетот на Пандаровски, каде се одржуваше средбата, лидерите се договориле да ја продолжат комуникацијата околу датумот.

.

Извор: ТВ21