Ви се допадна филмот за Гучи? Тогаш мора да ги погледнете и овие 5 модни трилери

Доколку бевте воодушевени по филмот „Гучи“ и сега само сакате повеќе драма, ви донесуваме уште пет хорор трилери кои ќе ви ја задоволат гладта.

Од канибалски модели, до медиуми, вештерки и вампири од глава до пети во Ив Сен Лоран – ова се најдобрите од најдобрите страшни приказни во кои модата игра исто толку голема улога како и актерите.

The Neon Demon

Ова е приказна за младата манекенка Џес (Ел Фенинг) која преку ноќ го освојува модниот свет со својата убавина и природен сексапил. За жал, тоа ја прави предмет на желба на мажите низ целиот град или омраза кон другите манекенки кои се подготвени да го украдат она што природата и го дала на сите можни начини. Во оваа извртена драма се појавуваат и Кристина Хендрикс како агент, Џена Мелоун како геј шминкерка, манекенките Аби Ли и Бела Хиткот во улогите на (застрашувачки) супермодели и вечната добрина Киану Ривс како малку морничав сопственик на мотел.

NOCTURNAL ANIMALS

Друг филм потпишан од Том Форд е приказната за Сузан, сопственичка на галерија која ја игра Ејми Адамс, која добива роман во ракопис од нејзиниот поранешен сопруг (го игра Џејк Гиленхал) кој ја моли да го прочита и му го кажува своето мислење како романот е посветен на неа.. Додека ја чита приказната чиј заплет полека станува смртоносен, Сузан се сеќава на аферата со која започнал нивниот брак, но и на мрачните тајни кои го завршиле. Филмот беше премиерно прикажан на 73. Филмски фестивал во Венеција, а во него играат и Мајкл Шенон, Исла Фишер, Арон Тејлор-Џонсон, Арми Хамер, Лаура Лини и други.

PERSONAL SHOPPER

Кристен Стјуарт ја игра Морин, која е личен клиент на барана и успешна манекенка во текот на денот, а навечер се труди да биде медиум. Додека живее во Париз, таа се надева дека ќе може да ги зајакне своите моќи за да може да комуницира со својот починат брат близнак. За време на службеното патување во Лондон, Морин почнува да добива СМС пораки кои се чини дека пристигнуваат од „другата страна“ и ја фрлаат среде мистериозно убиство во кое се чини дека се вмешани натприродни сили. Филмот беше номиниран за Златна палма на Канскиот филмски фестивал во 2016 година.

The Hunger

Кетрин Дењу (во воодушевувачките костими на Ив Сен Лоран) ја игра главната улога во оваа еротска вампирска приказна која го зацврсти нејзиниот статус на бесмртна модна муза, вклучително и Меквин за колекцијата Bondage пролет/лето 1996. Кетрин ја игра Миријам, ненаситна вампирка која фаќа нејзиното око – како Џон кој го игра Боуви – ветува бесмртност и вечна младост. Меѓутоа, по 2 века поминати заедно, Џон сфаќа дека делот за вечната младост не е целосно вистинит, а докторката против стареење Сара Робертс (совршена Сузан Сарандон) влегува во приказната. Миријам ги заведува и Џон и Сара кои се вплеткуваат во бисексуален љубовен триаголник.

Suspiria 

Лука Гвадињино е познат по својата визуелност колку и по своите приказни, а неговата верзија на хорор класици не заостанува во однос на другите негови дела во однос на модата. Реално, ова достигнување не е класичен римејк, а облеката во него е речиси исто толку важна колку и продолжувањето на приказната за самата балетска академија, која е параван за заветот на вештерки. Нема да можете да го тргнете погледот од Тилда и Дакота – и тоа не само од страв да не пропуштите нешто.

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.