ВИДЕО Европа окована во мраз: Авио сообраќајот не функционира, стотина летови откажани – студен бран доаѓа и во нашиот регион

Снегот и студеното време прават хаос во неколку големи европски земји.

Во неколку европски земји – Германија, Австрија, Италија и Велика Британија – големи количества снег предизвикаа колапс.

Обилните снежни врнежи ја погодија јужна Германија во петокот вечерта и продолжија утринава, предизвикувајќи големи нарушувања на аеродромот во Минхен, вториот најфреквентен центар во земјата. Откажани се околу 320 од 760 летови закажани за сабота, јави германската новинска агенција ДПА.

Екипите се обидоа да одржат барем една писта во функција и без снег.

Ситуацијата е критична низ Баварија каде наврна огромно количество снег. Минхен е парализиран, а транспортот е суспендиран. Во Улм и Минхен патниците мораа да преноќат во возови.

Хаос во Велика Британија

Сите летови беа откажани на аеродромот во Глазгов во Шкотска поради обилниот снег, со предупредувања за снег и мраз ширум Велика Британија.

Се очекува горливиот студ да продолжи во Велика Британија во текот на викендот, бидејќи температурите се спуштија под нулата во текот на ноќта, објави Скај њуз.

https://twitter.com/simonhodgkins/status/1731025287410790485?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1731025287410790485%7Ctwgr%5E735d81b1eeb7256a21c33cc5ad6edaa9c9061267%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sd.rs%2Fvesti%2Fsvet%2Fhladni-talas-izazvao-je-kolaps-sirom-evrope-2023-12-02

Како што се наведува, поради тешките временски услови можно е да има отежнат патен и железнички сообраќај, а откажани се и неколку спортски настани. Метеоролозите за денеска издадоа жолти предупредувања за северниот и југозападниот брег на Шкотска, како и за југозападниот и источниот брег на Англија.

Температурите се спуштија до 10 степени под нулата во делови од Шкотска во текот на ноќта.

Снег и пороен дожд во Италија

Нови временски услови зафатија повеќе региони во Италија, поморскиот сообраќај е прекинат во крајбрежните области и издадени се предупредувања за надојдените води на реката По, пишуваат медиумите.

Во Лигурија се забележани удари на ветер од 143 км/ч, додека во пристаништето Ливорно во Тоскана сите бродови се закотвени среде налетот на ветерот Либеџо, кој достигнал 50 јазли, а брановите надминале четири метри во висина.

Во регионот Марке интервенираа 300 противпожарни единици поради штетите предизвикани од силниот ветер . Потребни се дополнителни 150 интервенции во областа околу Римини поради паднати дрвја.

Снегот ги покри регионите Тирол и Јужен Тирол и достигна 30 сантиметри на превојот Бренер, а на југот од регионот имаше дожд. Издадено е предупредување за надојдената река По , најголемата река во Италија, каде што регионот Емилија и дел од Ломбардија се особено загрозени.

До половина метар снег во Хрватска

Метеоролозите до крајот на денот најавија лапавица и снег за Хрватска, кој на планините може да падне и до половина метар.

Метеоролозите за Хрватска прогнозираат дека во западните делови од земјата ќе има снег и голем студ. Според нив, утре ќе биде постудено и сончево, со можност за врнежи од снег, додека во понеделник на 4 декември ќе биде значително постудено, посува и делумно сончево.

Од вторник, 5 декември, повторно ќе биде облачно, со зачестени врнежи, додека Јадранот ќе дува и од југ, јавуваат хрватските медиуми. За денеска поради силниот ветер издадени се портокалови предупредувања во шест региони, западниот брег на Истра, Кварнер и Кварнериќ, каналот Велебит, северна, централна и јужна Далмација.

Температурата се очекува да се спушти само до 2-3°С, а на Сљемен над Загреб до под 0°С, додека обилниот снег ќе биде проследен со грмежи.

До крајот на денот обилен снег со грмежи ќе го зафати целиот северозапад од Хрватска. Ова заладување во Србија ќе стигне доцна во вечерните часови, но значителни врнежи не очекуваат.

Вториот ден од викендот ќе биде постудено за 20 степени, со максимални температури околу 2-3°С.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното