ВИДЕО: Вака изгледа Бањскиот манастир и неговата околина по вооружениот конфликт

Откако косовската полиција соопшти дека е можно да се влезе во Бањска, се појавија и првите видеа од ова место и од самиот манастир. На снимката се гледа скршената капија, целата надворешност на манастирот, како и присуството на голем број вооружени полицајци. Ова е прва снимка по вооружениот конфликт во неделата, кога загина еден припадник на косовската полиција, како и тројца Срби.

По четири дена, припадниците на специјалните единици на косовската полиција дозволија влез во селото Бањска. Полицајците рекоа дека може да се влезе во селото, но не скршнувајте од патот, додека на самиот влез во селото има друга патрола, т.н. Косовските специјални сили.

Тоа може да се види на видеото кое е достапно на социјалните мрежи, каде може да се види целата област каде што биле напаѓачите. Може да се видат и остатоци од конфликтот во неделата, како што е скршената капија за која црквата рече дека била скршена во неделата.

Полицајците рекоа дека може да се влезе во селото, но да не се скршнува од патот, додека на самиот влез во селото има друга патрола, т.н. Косовските специјални сили.

Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека ослободило четворица осомничени во случајот во Бањка во Звечан, бидејќи според нив немало доволно докази за нивната вмешаност во случајот.

Да потсетиме, по веста дека на Косово има пукање во кое загина полицаец и дека во близина на манастирот Бањска се водел вооружен судир, никој од претставниците на властите не им се обратил на граѓаните. Во периодот од 10 до 11 часот официјално е објавено дека во 14 часот за кризната состојба ќе зборува директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ.

Но, набрзо стигна ново соопштение во кое беше најавено дека претседателот на Србија ќе зборува попладне, а во исто време беше откажана конференцијата на Петковиќ. Не беше објаснето зошто, само беше посочено дека претседателот ќе ги „разоткрие сите лаги на Курти“.

Граѓаните и по долгоочекуваната прес-конференција на претседателот Александар Вучиќ не добија одговор на сите прашања за тоа што се случи во Бањска. Самиот Вучиќ рече дека не може порано да им се обрати на граѓаните бидејќи „не можеле порано да се информираат поради одвлекување на вниманието“ и изјави дека цел ден имаат состанок на Советот за национална безбедност, а донесените одлуки ќе им бидат презентирани на народот. во наредните денови.

Во меѓувреме, министерот за полиција на Косово, Џељај Свеќља, објави видео на кое наводно се гледа потпретседателот на Српската листа Милан Радоичиќ, за кого рече дека е организатор на терористичкиот акт.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното