Поврзи се

Македонија

Власта се откажува од Јанева? ВМРО-ДПМНЕ: Да се отвори истрага за нејзината работа

Министерката за правда, Рената Дескоска вели дека власта не настојува Катица Јанева да продолжи да чело на Специјалното јавно обвинителство.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, со став дека власта веќе ја сфатила неспособноста на Катица Јанева.

По неколку неуспешни средби меѓу власта и опозицијата, сега опозиционерите велат дека формирале три работни групи со експерти од разни области за да дадат свои предлози околу новиот текст на предлог-законот за Обвинителство, кој треба да ја дефинира судбината на СЈО. Министерката Дескоска, вели дека ќе ги земат предвид предлозите кои ќе придонесат за подобрување на текстот, но не и оние предлози кои содржат скриена амнестија.

РЕПОРТЕР: БЕСИР АРИФИ

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com