Поврзи се

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 170 амандмани на расправата за ребалансот на буџетот

Published

on

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во однос предлог мерки, изјави дека кога ќе дојдат тие предлог законски решенија пред пратениците тие сериозно ќе ги анализираат, ќе се консултираат со сериозни врвни експерти од областа на медицината во пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и ќе направат се што е најдобро и во интерес на граѓаните а со цел соочување со проблем и корона
вирусот.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Би нотирал дека голем дел од мерките кои што се носеа во периодот кога постоеше вонредна состојба исто така се носеа преку уредби со законска сила што значи дека владата во тој момент ги користеше надлежностите кои што произлегуваа од вонредната состојба да носи средби со законска сила сега бидејќи веќе немаме вонредна состојба тие надлежности тие надлежности се враќаат таму каде што припаѓаат во Собранието. Сметам дека ние треба да направиме се да се
почитуваат и да се воспостават сите соодветни мерки кои што ќе ги препорачаат релевантните здравствени власти. Кога ќе дојдат тие предлог законски решенија пред нас како пратеници ние сериозно ќе ги анализираме ќе се консултираме имаме сериозни врвни експерти од областа на медицината во нашата пратеничка група и верувам дека ќе направиме се што е најдобро и во интерес на нашите граѓани а со
цел соочување со овој проблем“ нагласи Муцунски.

Во однос на новиот ребаланс на буџетот Муцунски истакна дека опозицијата има поднесено околу 170 амандмани кои што се поврзани и со предлог амандмани за повеќе средства за инфективните одделенија ширум Македонија и инфективното одделение во Скопје, како амандмани поврзани со намалување на загаденоста на воздухот.

„Утре ја почнуваме комисиската расправа за ребалансот на буџетот, ќе кажам дека опозицијата има поднесено околу 170 амандмани кои што се поврзани меѓу другото и предлог амандмани за повеќе средства за инфективните одделенија ширум Македонија и инфективното одделение во Скопје, и проекти за намалување на загаденоста така да продолжува тој дијалог во собранието ние активно учествуваме во подобрување на тој ребаланс на буџетот, од страна на владата ќе
видиме колкав е капацитетот за дијалог во интерес на граѓаните а од гледна точка на парламентарна процедура уште утре ќе видите дека тековно функционира собранието“, рече Муцунски.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Филипче: Итно мора да се донесат мерките за заштита од Ковид-19 кои се во Собранието

Македонија

Приведен скопјанец баран со потерница

4NEWS.mk

Во Општата болница во Кочани отворено Ковид одделение, згрижени првите пациенти

Македонија

Евростат: Катастрофален пад на авиосообраќајот во ЕУ и Северна Македонија

4NEWS.mk

Физичка пресметка помеѓу кичевци, едно од лицата пренесено на скопските клиники

Македонија

„Постојат сериозни аргументи за носењето маски на отворено“, кажа Заев

4NEWS.mk

Опозицијата побарала дополнително време да ги разгледа измените на Законот за заштита од заразни болести

Македонија

Заев: Бугарија од Македонија не бара промена на Уставот, овие прашања не се за лидерите на партиите

4NEWS.mk

Почнува назначувањето на третиот ешалон, Владата ќе расправа и за разрешување на Димова

Македонија

Без струја утре делови од неколку скопски општини

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com