Внимавајте кога одите со автомобил во Грција: Ќе бидете казнети ако пушите во возилото!

И ова лето голем број на македонски државјани ќе одат на одмор во Грција. Веќе објавивме колку чинат цените на одредени производи и услуги кај нашиот јужен сосед, а сега објавуваме колку изнесуваат казните доколку не ги почитувате правилата за возење низ оваа земја.

Така се препорачува да се почитуваат сите правила, а ова се казните за сообраќајни прекршоци:

  • возење под дејство на алкохол – од 78 до 1200 евра
  • надминување на брзината во населено место – 100 евра до 20 км/ч
  • минување на црвено светло и претекнување преку полна линија – 700 евра
  • неврзување на појас – 350 евра
  • непрописно паркирање – 40 до 80 евра
  • користење телефон во текот на возењето – 100 евра
  • пушење во возило доколку во него е дете до 12 години – 1500 евра
  • возење во папучи – 50 евра
Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното