Во Берлин, Париз и Брисел ќе се протестира против дискриминацијата на Бугарите во Македонија

Студентски протести против дискриминацијата на Бугарите во Република Северна Македонија се планирани во три европски метрополи.

Ова го соопшти Иницијативниот комитет за заштита на човековите права со кој претседава Живко Чакракчиев. Првите демонстрации ќе се одржат во Берлин на 29 ноември, а на 6 и 16 декември во Париз и Брисел, соодветно. 

„Имам многу пријатели во Македонија кои се срамат да зборуваат за проблеми – како што е слободното изразување на својот бугарски идентитет, на пример. Понекогаш има драстични работи како забрана за читање бугарски печат, слушање бугарска музика, дури и разговор со роднини од Ние правиме немаме комплицирани барања, имаме само едно тврдење – кога зборуваме дека ПЦМ станува членка на европската заедница, сакаме оваа заедница да посвети повеќе внимание на она што се случува таму и да наметне мониторинг во врска со заштитата на човековите права. во Македонија не е за Европската Унија“, објаснува Чакракчиев за БНР.

Според него, компетентните луѓе – научници и политичари, работат на тоа да имаат добар однос со ПКМ“, но“ од политички аспект некои работи не функционираат“:

„Како претставници на младите и патриотите сакаме да знаеме дека не ни е важно што се случило во историјата, тоа е многу важно, но ако одиме да се бориме за тоа, нема да постигнеме ништо. ПЦМ мора еден ден да стане членка на ЕУ, но тоа нека се направи на европски начин. На овој начин секој што не се согласува со слободното постоење на Бугарите ќе разбере дека на овој начин не може“, коментира Чакракчиев.

Поврзани вести

ВИДЕО: Како се запали автобусот во Бугарија? Возачи на ЈСП во конвојот, реконструкција на несреќата

Емисијата КОД на Телма телевизија дознава дека меѓу возачите во конвојот на Беса транс биле и двајца вработени во ЈСП Скопје. Во резервоарот на автобусот е најдена сплесканата банкина...

Кирил Петков со оптимистични изјави за решавање на спорот Македонија-Бугарија

Една од првите задачи на новиот министер за надворешни работи на Бугарија и идниот бугарски премиер е да се формираат работни групи меѓу Бугарија и Северна Македонија кои ќе опфатат различни области....

На почетокот од 2022 година во Бугарија пристигнуваат вакцини за деца против коронавирусот

Вакцината против коронавирусот за деца најверојатно ќе пристигне во Бугарија на почетокот на следната година, најави министерот за здравство Стојчо Кацаров. „Вакцината е иста, но доаѓа во различен тип...

Уште четворица повредени во сообраќајката на „Струма“ се отпуштени од Пирогов

Уште четири лица кои беа повредени во сообраќајката на автопатот Струма денеска се отпуштени. Медицински тимови од Северна Македонија и Србија ги подигнаа пациентите за да ги однесат дома, соопштија од болницата.

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...