Поврзи се

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Published

on

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно училиште има добиено дозвола да посетува настава од прво до деветто одделение со физичко присуство.

-Текстот продолжува по рекламата-

Основнoто училиште „Наим Фрашери“ во кое настава посетиваат децата од селата Јагол и Туин заедно со периферните училишта се стекнаа со право да изведуваат настава со физичко присуство од прво до деветто одделение, додека другите основни училишта ќе одржуваат настава со физичко присуство до петто одделение и од шесто до деветто одделение со учење на далечина.

Во двете средни училишта во Кичево, сите ученици од прва до четврта година ќе учат на далечина, сето тоа засновано на мислењето на релевантната комисија при Министерството за образование и наука.

– Сега е на нас што е можно побрзо да се прилагодиме на условите и можностите што ги имаме за развој на наставата според упатствата на комисијата, вели Емин Насуфи од секторот за образование на општина Кичево.

За какви било потешкотии што можат да се појават, ние како општина сме подготвени да им помогнеме на училиштата секогаш врз основа на нашите можности, објасни Насуфи. 

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com