Во Рим ќе се гради музеј на Холокаустот

Рим ќе гради национален музеј на холокаустот, соопшти денеска италијанската влада. Во тој проект е планирано да се вложат десет милиони евра, а музејот треба да придонесе споменот на трагедијата во Шоа да остане жив и присутен, се вели во владиното соопштение.

Corriere della Serra пишува дека пред неколку години градот добил земјиште за овој проект во паркот Вила Торлонија, на североистокот на Рим. Таму се наоѓа и летната резиденција на фашистичкиот диктатор Бенито Мусолини. По години стагнација, проектот конечно почнува да се реализира.

„Музејот „Шоа“ постои во сите големи европски метрополи и јас сметав дека е правилно тој да се реализира во нашата земја“, рече Џенаро Санџулијано, министерот за култура, користејќи го хебрејскиот збор за Холокаустот. Владата доцна синоќа го одобри планот.

Главниот град на Италија е дом на една од најстарите еврејски заедници во Европа. Рут Дурегело, претседателката на еврејската заедница во Рим, се заблагодари на владата за конкретната грижа за сеќавањето на таа трагедија.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното