Поврзи се

Македонија

Во Тетово недостигаат учебници – еден учебник да користат двајца ученици кои се соседи или живеат блиску

Published

on

„Веќе неколку години по ред се повторува недостигот на книги. Децата имаат нови учебници по математика и природните науки. Учебниците по македонски, општество, физичко, музичко и техничко образование, се стари. Но, се случува и старите учебници да ги нема за сите ученици, па еден учебник  користат двајца ученици“, објаснуваат родителите.

Еден учебник да користат двајца ученици кои се соседи или живеат блиску. Вакво решение им било понудено на ученици од основното училиште „Братство Миѓени“ во Тетово поради недостиг на книги, информираат нивните родители.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во општинскиот сектор за јавни дејности велат дека разни учебници недостигаат во повеќе училишта и на различни наставни јазици, но дека проблемот е од технички карактер.

„Секоја година имаме проблем со учебниците, односно со доцнење на нивната достава. Идеално сите учебници треба да бидат донесени до училиштата до 31 август, но не е така. Ние навремено сме ги се известиле во Педагошки завод од каде училиштата добиваат учебници. Доставени им се информации кои учебници недостасуваат, но сепак сознанијата се дека се уште фалат и се очекуваат да пристигнат во секој момент“, изјави Ахмед Ќазими, раководител на секторот.

Според проценките на надлежните, до крајот на септември сите ученици ќе ги имаат потребните учебници.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com