AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Во Украина пронајдени масовни гробници со посмртни останки на илјадници жртви

Масовни гробници со остатоци од илјадници луѓе убиени во „прочистувањето“ на Сталин во триесеттите години на минатиот век се пронајдени во Одеса, на југот на земјата, што е една од најголемите такви масовни гробници во Украина, соопштија властите.

До денес, 29 гробови со посмртни останки од 5.000 до 8.000 луѓе се пронајдени на површина од речиси пет хектари, во близина на аеродромот во Одеса, изјави за агенцијата Франс прес, Сергеј Гучалук, шеф на Институтот за национално сеќавање.

Гучаjук, исто така, рече дека бројот на жртви може да се зголеми уште повеќе, бидејќи ископувањето продолжува.

Остатоците се пронајдени откако локалните власти наредија пробен ископ за да се одобри работа за проширување на аеродромот, бидејќи веќе беа пронајдени масовни гробници во близина на местото.

Гучаjук рече дека жртвите, жителите на таа област, НКВД, советската тајна полиција, претходникот на КГБ, главно биле убиени со куршум во задниот дел на главата. Жртвите беа погубени помеѓу 1937 и 1939 година, за време на владеењето на теророт на Сталин.

Според него, нема да може да се идентификуваат жртвите бидејќи Москва, која ги чува документите за овие чистки означени како тајни, „нема да ги предаде“ на Украина поради тензијата меѓу двете земји.

Според украинските историчари, стотици илјади Украинци биле егзекутирани или затворени во логори за време на чистките на Сталин во 1930 година.

Едно од најозлогласените места за масовни егзекуции е шумата во близина на селото Бикивнија, недалеку од Киев, каде што беа убиени и погребани десетици илјади жртви од 1937 до 1941 година.

Милиони Украинци, исто така, починаа за време на големиот глад од 1932-1933, година за која Украина тврди дека била геноцид организиран од Сталин.